2011. február 2., szerda

A Horgászat jogi szabályozása

A horgászat legfontosabb jogszabálya a halászatról és a horgászatról szóló  1997. évi XLI. törvény, valamint a végrehajtásának egyes szabályairól szóló 78/1997 ( XI.4.) FM rendelet.

Ennek a törvénynek néhány fontosabb tudnivalója:

Horgászni csak az jogosult, aki érvényes állami horgászjeggyel és az adott vízre szóló területi engedéllyel rendelkezik. Állami horgászjegyet csak az kaphat, aki rendelkezik horgászvizsgával, vagy az előző évi horgászjegyét bemutatja, horgászszervezeti tagságát igazolja, fogási naplóját leadta.

Az igénylő személynek nyilatkoznia kell arról, hogy a horgászattal, a hal fogásával összefüggésben szabálysértési, vagy büntetőjogi felelősségét nem állapították meg, továbbá vele szemben halvédelmi bírságot nem szabtak ki.
A horgászatra jogosult horgászás közben köteles magánál tartania legalább egy, személyazonosságát igazoló okmányt, horgász okmányait: állami horgászjegyét, horgászszervezeti tagságát igazoló horgászigazolványát, vízre szóló területi engedélyét és a fogási naplóját.

Kik jogosultak ellenőrzésre?
Legfőképpen a halőr, társadalmi halőr, mezőőr, rendőr, vagy más hatósági közeg.Ezeknek a személyek felszólítására a horgásznak ellenőrzésre át kell adnia horgászati okmányait, igazolnia kell személyazonosságát, lehetővé kell tenni a horgászeszközök és a zsákmány megvizsgálását.

A kifogott halat a korábban kifogottal és megtartottal kicserélni tilos!

A törvény részletezi a legkisebb fogási méreteket, meghatározza a fajlagos tilalmi időszak fogalmát, valamint a méretkorlátozás alá eső halfajok napi darabszámát, valamint  a méretkorlátozás alá nem eső fajok napi mennyiségét is.
De a vízterület nagysága, haltartó képessége  igen sok vízterületen nem teszi lehetővé  a naponta fogható mennyiségi korlát alkalmazását, ezért a vízhasznosító szervezetek helyi horgászrendi előírásokban szabályozhatják a naponta, hetente, vagy évente fogható halmennyiséget.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése